ladne 2

Rodzaje leżaków ogrodowych

 

Ogród to idealne miejsce żeby po ciężkim dniu w pracy można było odpocząć. To jak wypoczywamy zależne jest od tego, na czym siedzimy albo leżymy. To, dlatego tak ważne jest odpowiednie dopasowanie do swoich potrzeb leżaka ogrodowego.

 

Jak wybierać leżaki ogrodowe?

 

Na rynku mamy tak wiele rodzajów leżaków ogrodowych, że nie wiemy, na co się zdecydować. Zastanówmy się, czego oczekujemy po leżaków, a wtedy liczba ofert się zmniejszy. Co jest dla nas ważne czy cena czy jakość, a może połączenie jednego i drugiego?

 

Rodzaje leżaków

 

To, z jakiego materiały są wykonane leżaki ma bardzo duże znaczenie. Materiał ma też wpływ na trwałość leżaka

 

1)

Drewno krajowe

Z naszego drewna można zrobić różnego rodzaju meble ogrodowe. Ten materiał bardzo dobrze komponuje się z całością naszego ogrodu. Problem w tym, że rodzaj drewna ma wpływ na trwałość leżaka. Sosna może jest ładna, ale nie jest trwała, dlatego nie wytrzyma zbyt długo. To, dlatego leżaki wykonane z tego rodzaju drewna są o wiele tańsze.

2)

Drewno egzotyczne

Cena jest znacznie wyższa, ale trwałość oraz jakość są o wiele, wiele wyższe. Leżak ogrodowy z drewna egzotycznego jest bardzo wytrzymały i co ważne odporny na warunki amfoteryczne. Bardzo często można spotkać leżaki z drzewa eukaliptusowego.

 

Drewno to wygoda i estetyka. Połączenie twardego drewna z miękkimi poduszkami to bardzo dobre rozwiązanie. Leżaki są bardzo stabilne i mają zabezpieczenia przed złożeniem. Drewno w ogrodzie komponuje się bardzo dobrze. Problemem jednak jest ciężar, bo drewno musi swoje warzyć. Jeśli często musi je przenosić to nie będziemy zadowoleni. Trzeba również pamiętać o konserwacji leżaków praktycznie po każdym sezonie. Jeśli mamy drewno egzotyczne to konserwacja nie jest konieczna.

 

14420583465_f31fe52003_z

 

3)

Bambus

Leżak bambusowy jest bardzo estetyczny, ale również bardzo trwały. Taki leżak nada ogrodowi specyficznego orientalnego klimatu.

 

4)

Plastik

Popularność leżaków plastikowych związana jest przede wszystkim z niską ceną. Warto również wspomnieć o tym, że leżaki plastikowe są bardzo trwałe i nie wymagają konserwacji jak w przypadku leżaków drewnianych z krajowych drzew. Tutaj wystarczy szmatka i mycie raz na jakiś czas leżaka. Do wyboru jest wiele modeli i wiele kolorów. Dobra odporność na pogodę to kolejny atut. Nie ważą dużo, przez co przenoszenie ich w inne miejsce nie jest w ogóle uciążliwe. Jako wadę na pewno trzeba będzie wymienić to, że nie są ładne. Plastik w pięknym ogrodzie to nie jest najlepsze połączenie.

5)

Technorattan

To najbardziej popularny materiał w ostatnich latach. Prawdziwy rattan jest nietrwały i drogi, a technorattan jest jego odwrotność. Jest to tworzywo sztuczne, które idealnie imituje naturalny materiał. To pozwala na dopasowanie go do każdego rodzaju ogrodu. Jest bardzo odporny na warunki atmosferycznie promienie UV. Wraz ze wzrastającą popularnością technorattanu, powiększyła się oferta mebli ogrodowych z technorattanowych wśród naszych rodzimych dystrybutorów. Wśród nich warte  uwagi są szczególnie leżaki ogrodowe ze sklepów internetowych, w których można liczyć na nieco niższe ceny niż w sklepach stacjonarnych. Przykładem są popularne ostatnio leżaki ogrodowe z Ogrodosfery. Poniżej model Daytona: 

daytona

 

 

6)

Metal, aluminium

Rama jest wykonana z metalu, a reszta pokryta jest materiałem. Metal jest cięższy od aluminium, ale bardziej wytrzymały. Oba materiały są odporne i lekkie. Metal trzeba będzie dobrze zabezpieczyć przez korozją.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*