16208154468_e75cc42490_z

Jak zrobić leżak ogrodowy?

Leżak ogrodowy to rzecz, która w każdym ogrodzie powinna się znaleźć. Możemy go kupić – czy to w Sieci czy w sklepie, ale możemy go tez własnoręcznie wykonać. Wykonanie leżaka ogrodowego, wykorzystując do tego celu stare palety jest nie tylko proste, ale też ekologiczne. Jak zatem wykonać taki ekologiczny leżak samemu? Poniższy tekst na pewno okaże się w tym celu pomocny.

Zanim przystąpimy do pracy, musimy zebrać potrzebne materiały. Bazą naszego leżaka ogrodowego będą palety. Możemy je uzyskać w osiedlowym sklepie – właściciele sklepów najczęściej wyrzucają stare palety, więc jeśli zapytamy, czy nie moglibyśmy wziąć od nich dwóch palet – bo tyle dokładnie będzie nam potrzebne – nie powinno być z tym większego problemu.

Do wykonania leżaka ogrodowego będzie nam tez potrzebna wkrętarka i przecinarka do drewna. Paleta musi być przecięta w linii prostej, dlatego nie warto robić tego ręczną piłą do drewna. Będziemy też potrzebowali przynajmniej dwóch zawiasów drzwiowych, które możemy kupić w sklepie z artykułami budowlanymi. Nasz leżak będziemy montowali za pomocą gwoździ więc dobrze jest tez zaopatrzyć się w przynajmniej kilkanaście sztuk. Ważne jest jednak to, by gwoździe nie były dłuższe, niż grubość naszej palety – będą wyglądały nieestetycznie. Oprócz palet, będą nam też potrzebne belki o przekroju kwadratu – wykorzystamy je do zrobienia nóżek naszego leżaka oraz mechanizmu regulującego kąt oparcia. Do wykonania leżaka niezbędny będzie też impregnat do drewna. Dzięki niemu, zyskamy gwarancję tego, że nasz leżak ogrodowy będzie odporny na działanie czynników atmosferycznych.

9538390121_f5531254b1_z

Pierwszym krokiem w stworzeniu naszego leżaka będzie rozcięcie palety na dwie części: większą i mniejszą. Mniejsza część będzie stanowiła oparcie naszego leżaka, większa zaś – siedzisko. Ważne jest to, by do tego celu wykorzystać tylko jedną paletę. Z drugiej palety usuwamy górne deski. W krawędziach wycinamy wgłębienie takie, by pasowało do naszej kwadratowej listewki. Wgłębienie wycinamy w 3 miejscach – będą to miejsca regulacji oparcia naszego leżaka.

Krawędź siedziska łączymy za pomocą dwóch lub trzech zawiasów z krawędzią oparcia. Połączone powinny bez problemu „otwierać się” i „zamykać”. Siedzisko montujemy do podstawy leżaka za pomocą gwoździ. Oparcie leżaka nie może być na stałe przytwierdzone do podstawy, ponieważ wtedy nie będzie się regulowało.

Do oparcia leżaka montujemy dwie belki o przekroju kwadratowym. Powinny one tworzyć „widełki”. Wystające belki, łączymy na samym końcu belką – powinniśmy otrzymać kwadrat, który będzie spełniał rolę regulacji leżaka. Na samym końcu, do podstawy naszego leżaka ogrodowego montujemy cztery, niezbyt długie nóżki.

Leżak jest już w zasadzie gotowy. Na sam koniec, pokrywamy go impregnatem do drewna. W tym celu, zależnie od instrukcji na opakowaniu impregnatu, albo robimy roztwór albo bezpośrednio malujemy nasz leżak pędzlem. Musimy pokryć go bardzo dokładnie impregnatem, ponieważ miejsca nim nie pokryte mogą ulegać zniszczeniu, chociażby przez wilgoć. Po zabezpieczeniu leżaka, odstawiamy go do wyschnięcia. Czas schnięcia impregnatu zwykle jest ściśle określony na opakowaniu i do niego należy się stosować.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*